Prejsť na obsah
Novinky

Krúžok plný pohybu! Po škole s McDonald’s Cupom

Motivovať deti k pohybu, posilniť tímového ducha, koncentráciu, samostatnosť, sebadisciplínu či vytvoriť nové priateľstvá. Aj o tom je futbalový krúžok Po škole s McDonald’s Cupom, ktorý v aktuálnom školskom roku prebieha na 30 základných školách a prináša deťom dobrovoľnú tretiu hodinu telocviku. Realizuje ho Slovenský futbalový zväz spoločne s generálnym partnerom McDonald’s Slovakia. Projekt zaujal aj Ministerstvo školstva, ktoré ho vníma ako jeden z formátov napĺňajúci pripravovanú koncepciu Aktívnej školy.

Futbalový krúžok Po škole s McDonald’s Cupom je voľnočasová športová aktivita po vyučovaní. Rozširuje možnosti pravidelnej pohybovej aktivity detí na prvom stupni základných škôl a to priamo na športoviskách základných škôl pod dohľadom trénera s platnou licenciou Slovenského futbalového zväzu. Od roku 2022 sa do krúžkov zapojilo už 60 škôl a takmer 1 000 detí vo veku 8-11 rokov. Doposiaľ prebehlo 810 tréningov a viac ako 500 reportov z voľnočasovej aktivity, ktoré tréneri uverejňujú pravidelne na domovskej stránke Po škole s McDonald’s Cupom. „Krúžok sme v roku 2022 pilotne testovali na limitovanom počte základných škôl, kde sme sa stretli s veľkým záujmom. Odvtedy krúžok naberá na sile a my sme veľmi radi, že môžeme s pomocou McDonald’s Slovakia prinášať deťom do škôl viac futbalových aktivít zameraných jednak na ich všeobecný pohybový rozvoj a aj futbalových zručností,“ uvádza Cyril Janoško, hlavný koordinátor Grassroots futbalu.

Malí športovci a športovkyne trénujú raz týždenne v trvaní 45 minút v známom prostredí svojej školy pod vedením trénera s platnou futbalovou licenciou SFZ. Zapojené školy a deti dostali od Slovenského futbalového zväzu štartovací športový balíček vrátane finančného príspevku na realizáciu pravidelnej futbalovej aktivity v spolupráci s generálnym partnerom McDonald’s.

Základná škola s materskou školou, Vrbovce

Absencia aktívneho pohybu

Žiaci slovenských základných škôl trávia na telesnej výchove najmenej času z vyučovania v rámci V4. Podľa zistení Najvyššieho kontrolného úradu SR telesnej venujú iba 6,8 % času, na rozdiel od Maďarska (16,9 %), Poľska (14%) a ČR (8%). Zaostávame aj za priemerom OECD. Futbalový krúžok Po škole s McDonald’s Cupom pomáha základným školám riešiť nedostatok športových aktivít i učiteľov. Zároveň tiež pripraví školský tím na legendárny futbalový turnaj McDonald’s Cup. „Zavedenie viacerých športových aktivít či hodín telocviku na základných školách je podceňovanou témou, za to dôležitou pre McDonald’s, ktorého dlhodobým cieľom je podporovať pravidelný a aktívny pohyb čo najväčšieho počtu detí,“ hovorí Lucia Poláčeková z McDonald’s Slovakia. Ako ďalej dodáva, futbalové krúžky po vyučovaní môžu byť alternatívnou hodinou telesnej výchovy, ktoré hravou formou motivujú k pohybu, posilňujú tímovosť, koncentráciu, samostatnosť i sebadisciplínu.

Hlavná koordinátorka pre Školský šport, Zuzana Tomašeková zároveň uvádza, že šport priaznivo formuje detskú osobnosť. „Pomáha nastaviť dieťaťu nielen pohybový základ, ale prostredníctvom tréningov v nich buduje aj návyk na pravidelnosť a tiež zodpovednosť. Zároveň učí deti prekonávať prekážky a začleňovať sa do kolektívu.“

Historický rekord

McDonald’s organizuje celoročný postupový školský turnaj McDonald’s Cup, ktorý už takmer štvrťstoročie „vyháňa“ deti na futbalové ihriská. V aktuálnom, 24. ročníku sa do turnaja prihlásila skoro polovica základných škôl z celého Slovenska. Ide o rekordný počet viac ako 1 000 škôl.

Ako ukázal aj najnovší prieskum agentúry MN FORCE pre McDonald’s Cup, viac ako tretina opýtaných rodičov pozná futbalový turnaj McDonald’s Cup. Takmer všetci opýtaní rodičia považujú za prínosné, aby spoločnosť McDonald’s naďalej rozvíjala tento školský turnaj aj v budúcnosti a podporovala aktívny šport detí.

Podobné novinky

Áno. Aj vaša škola stále môže byť súčasťou legendárneho turnaja pre žiakov a žiačky I. stupňa základných škôl – McDonald’s Cup. Stačí vyplniť prihlášku na www.mcdonaldscup.sk alebo sutaze.skolskysport.sk a malí športovci si zahrajú o titul Majstra Slovenska a jedinečnú hlavnú cenu, zájazd na EURO 2024 do Nemecka. Registrácia škôl trvá už len do 15. októbra 2023, zatiaľ je prihlásených … Continued

Už je nás viac ako 900! Prekonáme minuloročný rekord? Neváhajte a registrujte svoj školský futbalový tím do jubilejného Sviatku futbalu, 25. ročníka McDonald’s Cup. Každá registrovaná základná škola je automaticky zaradená do žrebovania o 4 x 2 500 eur. Registrácia trvá len do 15. 10. 2023, už naozaj nie je čas strácať čas! Stačí vyplniť prihlášku na www.mcdonaldscup.sk … Continued

Práve teraz je tvoj čas. Ak si ty a tvoj školský futbalový tím z košického alebo prešovského kraja a ste registrovaní do jubilejného Sviatku futbalu, 25. ročníka McDonald’s Cup, ste automaticky zaradení do žrebovania o 22 lístkov na zápas (20 x pre hráčov a 2 x vstup pre trénerov). ŽREBUJEME až 3 ŠKOLY! Tak neváhaj, … Continued

Sleduj atmosféru turnaja na Instagrame